İlk ve Tek Uluslararası Sertifikalı Türkçe Somölye Eğitimi

International Sommelier Guild

IWC Temel Seviye Şarap Sertifika Programı

ISG-sommelier-Logo_clipped_rev_4.png
Ara

Levon Bağış’la Türk peynirleritadım tabağı, Nişantaşı Kav Butik, 17.01.2017

Geçtiğimiz hafta Alp’le izin denk getirip Kav Butik’te Levon Bağış’la Anadolu Hazineleri etkinliğine, yerli peynirlerle Kavaklıdere’nin yerli şaraplarını eşleştirmeye gittik.

Anlatan Levon olunca konu bir noktada Odesa destanından girip pastırmadan çıktı ama bugün konumuz peynir, onlar da başka zamana kalsın.

Yazı uzun. Eğer daha kısa okumak isterseniz, yapılış kısımlarını geçebilirsiniz. Nasıl yapıldıklarını özellikle eklemek istememin sebebi doğuşlarından büyüyüşlerine hikayelerini bilince tatlarının anlam kazanması... Sütün mayalanıp mahzen koşullarında bir obrukta olgunlaştırılması üzümden ne kadar farklı ki?

Yanlarında tadımdaki resimleri var ama hem peynirlerin büyük halini görmek hem de tatlarına bakmak için isimlerdeki linklerden Antre Gourmet'ye ulaşabilirsiniz. Kars gravyeri için bir de yerinden üretici: Büyük Zavotlar.

5 farklı bölgeden 8 peynir, 4 bölgeden 7 şarap tattık ve eşleştirdik. Peynirlerin üstüne kendi aramızda sonraki şarapla kesin bu eşleşir diye oynadığımız bahisleri çoğunlukla kaybettik ve ben anladım ki Türk peynirlerini gerektiği kadar iyi bilmiyorum.

Bu durumda Somelyer ne yapar? Gider, öğrenir!


Sürk peynir somelyer

Sürk Peyniri

İlk peynirimiz sürk oldu. Bu tadım tabağına dahil değildi, ortadaki paylaşımlık tabaklardaydı. Karşılamada içilen emir üzümünden tank metoduyla yapılan doğal köpüren Altın Köpük’le eşleşti. İçindeki baharat ve otlarla baskın bir p