aheste temmuz 2019 (1).png
duyuru instagram 07.2019 (31).png

Birimiz hepimiz, hepimiz lezzet için!

duyuru instagram 07.2019 (68).png

Şikemperver Üniversite nedir?

"Parçası olmak istediğin şeyi yarat" felsefesiyle ortaya çıkmış; gastronomi, şarap ve bu konularla bağlantılı dinamiklerle ilgilenen üniversite öğrencilerine açık; kişisel ve mesleki gelişim odaklı bir ekosisteme sahip koçluk, mentörlük ve proje geliştirme grubudur. Proje ve içerikler Selen Gözen danışmanlığında Şikemperver Üniversite Konseyi tarafından hazırlanır.

Şikemperver Üniversite neyi hedefler?

  • Sürekli öğrenen, profesyonelce gelişen, akıllı insanlarla sosyalleşen, zamanla aynı şeylere gülen bir grup olmayı 

  • Gastronomi, şarap ve bu konularla bağlantılı dinamiklerden gelişim odaklı diğer insanlarla bağlantı kurmayı, bildiği ama uygulamadığı fikirler için disiplin kazanmayı ve mesleki motivasyonunu yükseltmeyi

  • Ş'üniversitelileri hedeflerine nasıl ulaşabileceklerini ve kendi en iyi hallerini nasıl oluşturabileceklerini bilen profesyoneller ile buluşturmayı

  • Grup dayanışması, senkronize gelişim ve ortak akıl üretimi ile gastronomi, şarap ve bu konularla bağlantılı dinamiklerle ilgilenen, şikemperver ruhlu herkesin faydalanabileceği lezzet dolu projeler üretmeyi 


Şikemperver Üniversite'ye nasıl katılırım?
Katılımcıların grubun kolektif zekasını ve enerjisini yükseltmesini bekliyoruz; öğrencilerin sayısını değil, katkısını ve kalitesini önemsiyoruz. Seçimlerimizi buna göre yapacağız, etkileşim sürecini buna göre tasarlayacağız. Detaylı bilgi şurada. 

Şikemperver Üniversite'de neler yapıyoruz?

Şikemperver Üniversite Konseyi ile yeni projeler geliştirmeye devam ediyoruz. 

 

Bağda ne oluyor? instagram hesabından üretici hesaplarından derlediğimiz gönderilerle Türkiye bağlarında gün be gün neler yaşandığını takip edebilir, kadehinizdekilerin perde arkası hakkında fikir edinebilirsiniz.

Şikemperver Oyunlar, şarap bilginizi de kullanarak eğlenceli vakit geçirebileceğiniz şarap bilgi oyunlarıdır. Farklı zorluk seviyelerindeki soruları ile hem yeni bilgiler edinmenize hem de mevcut bilgilerinizle arkadaşlarınıza hava atmanıza imkan tanır!

 

Şikemperver Üniversite Konseyi

 

Özün Demir

Adana Apelasyonundan. 1995 rekoltesi, 25 yaşında.

Bir süre üniversite okuduktan sonra mutluluğun sekiz beş çalışarak olmayacağını anlayıp yöresel yemeklere yönelerek mutfak hayatını başlattı. Sonra dünya mutfaklarına merak saldı ve Ankarada Mutfak Sanatları eğitimi aldı. Farklı mutfaklar farklı diller demekti ve bu sayede bildiği dilleri de geliştirmeye devam etti. 

 

Bir şarap sever olarak başladığı bu mutfak serüveninde sevmenin yetmeyeceğini anladı, araştırmalara başladı ve sonunda bilinçli bir aşık olup hayatına şarabı soktu. Adanadan dolayı rakıya da büyük ilgisi bulunmakta.

Sevdikleri: Dünya kahveleri ve patates kızartmasız bir hayat düşünemez ama yemek de seçmez.

             Limon ve kaliteli bir zeytinyağı ile hayatının sonuna kadar yaşayabilir. 
 

Sevmedikleri: Mutlu olmadan yemek yiyen ve içtiği şeyin kıymetini bilemeyen herkes.

Screen%20Shot%202020-05-30%20at%2017.12_
WhatsApp Image 2020-04-09 at 22.27.30.jp

Berk Fidan
Kadıköy apelasyonundan. 1999 rekoltesi, 20 yaşında.


Lise yıllarında nitelikli kahveyle başladığı "kadehin içindeki sıvıya merak" yolculuğuna şaraba odaklanarak devam ediyor. Boğaziçi Üniversitesi Gastronomi ve Degüstasyon Kulübü BUGUSTO’nun Degüstasyon Komitesi’ni yönetiyor, hazır okula kadar gitmişken de bir yandan İngiliz Edebiyatı okuyor.
 

Tasarım ve reklam işlerinden kazandıklarını şaraba ve yemeğe yatırırken, geriye kalan zamanlarını da blog yazarak ve fotoğraf çekerek geçiriyor. Bir gün hem şarap hakkında hem de şarap aracılığıyla hikaye anlatmak istiyor.

Sevdikleri: Başta şarap, bira ve kahve olmak üzere her türlü yeme içme olayı.  

Sevmedikleri: İştahsız ve meraksız insanlar. Bir de dereotu.

Beril Erdemir
Dünyalı. Kadıköy apelasyonundan, 1996 rekoltesi, 23 yaşında.

 

İlkokul yıllarında başlayan oyunculuk sevdası akademi eğitiminde yerini Mütercim Tercümanlık'a bıraksa da Studio Oyuncuları altında oyun oynamaya ve sahne tozu yutmaya devam ediyor. Malumunuz bir yandan da hala Marmara Üniversitesi’nde okuyor yetişebilirse açıktan felsefe okumaya çalışıyor. Lisede edindiği resim bilgisini kullanarak kendi çapında rozetler yapıp gelirini dünyadaki farklı kültürleri keşfetmek için biriktiriyor. Kadim uygarlıklara ve felsefeye ayrı bir ilgisi var.

 

Öğrenmenin sonunun olmadığını fark ettiğinden beri ise tat ve koku okumaları yapmaya başladı. Disiplinlerarası işlerin içinde bulunmaktan büyük keyif duyuyor ve sadece neşeyi takip ediyor. 

 

Sevdikleri: Mayhoş olan her şey. Patlıcan, Ege otları ve zencefil olmazsa olmazı.
 

Sevmedikleri: Karnabahar kokusu.

WhatsApp Image 2021-03-19 at 16.22.54.jp
Screen Shot 2020-12-28 at 07.19.00.png

Bertuğ Açıkova

İstanbul apelasyonundan. 1997 rekoltesi, 23 yaşında. 

Doymak kelimesinden pek haz etmiyor, kendini şikemperver olarak tanımlıyor. "Turizm patlıyor" söylemlerinin arasında bu sektöre kalifiye eleman lazım olur diyerek girdiği Anadolu Turizm Meslek Lisesi'nden sonra Trakya Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünü bölüm birincisi olarak bitirdi. Şimdi İstanbul Üniversitesi'nde Sosyoloji okuyor ve Efe Akademi'de Eğitim Sorumlusu olarak çalışıyor.

Hobi olarak mutfağa giriyor yemek yedikçe, yedirdikçe mutlu oluyor. Yemek haricinde distile içkiler, miksoloji, bira, kahve, çay ile de ilgileniyor fakat en çok üniversite yıllarında bir bağ evinde çalışırken tanıştığı şaraba bağlandı ve bırakmaya pek niyetli değil. Eğitimine emin adımlarla devam ediyor, sektörde adını duyurmaya kararlı. 

Sevdikleri: Şikemperver bireyler ve aromatik/asiditesi yüksek beyazlar.

Sevmedikleri: Küçük porsiyonlar ve Şikemperver olmayan bireyler.