Birimiz hepimiz, hepimiz lezzet için!

Şikemperver Üniversite nedir?

"Parçası olmak istediğin şeyi yarat" felsefesiyle ortaya çıkmış; gastronomi, şarap ve bu konularla bağlantılı dinamiklerle ilgilenen üniversite öğrencilerine açık; kişisel ve mesleki gelişim odaklı bir ekosisteme sahip koçluk, mentörlük ve proje geliştirme grubudur. Proje ve içerikler Selen Gözen danışmanlığında Şikemperver Üniversite Konseyi tarafından hazırlanır.

Şikemperver Üniversite neyi hedefler?

  • Sürekli öğrenen, profesyonelce gelişen, akıllı insanlarla sosyalleşen, zamanla aynı şeylere gülen bir grup olmayı 

  • Gastronomi, şarap ve bu konularla bağlantılı dinamiklerden gelişim odaklı diğer insanlarla bağlantı kurmayı, bildiği ama uygulamadığı fikirler için disiplin kazanmayı ve mesleki motivasyonunu yükseltmeyi

  • Ş'üniversitelileri hedeflerine nasıl ulaşabileceklerini ve kendi en iyi hallerini nasıl oluşturabileceklerini bilen profesyoneller ile buluşturmayı

  • Grup dayanışması, senkronize gelişim ve ortak akıl üretimi ile gastronomi, şarap ve bu konularla bağlantılı dinamiklerle ilgilenen, şikemperver ruhlu herkesin faydalanabileceği lezzet dolu projeler üretmeyi 


Şikemperver Üniversite'ye nasıl katılırım?
Katılımcıların grubun kolektif zekasını ve enerjisini yükseltmesini bekliyoruz; öğrencilerin sayısını değil, katkısını ve kalitesini önemsiyoruz. Seçimlerimizi buna göre yapacağız, etkileşim sürecini buna göre tasarlayacağız. Detaylı bilgi şurada. 

Şikemperver Üniversite'de neler yapıyoruz?

Şikemperver Üniversite Konseyi ile yeni projeler geliştirmeye devam ediyoruz. 

 

Bağda ne oluyor? instagram hesabından üretici hesaplarından derlediğimiz gönderilerle Türkiye bağlarında gün be gün neler yaşandığını takip edebilir, kadehinizdekilerin perde arkası hakkında fikir edinebilirsiniz.

Şikemperver Oyunlar için ise hazırlıklarımız tamamlanmak üzere, çok yakında başlıyoruz!

 

Şikemperver Üniversite Konseyi

 

Yağızcan Türkelli
İstanbul’dan. 1996 rekoltesi, 23 yaşında.


Yeditepe Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünden 2019'da mezun oldu. Hızını alamayıp Yıldız Teknik Üniversitesi’nde İşletme Yönetimi bölümünde Yüksek Lisans yapmaya karar verdi, eğitimi hâlâ sürüyor.

Boş zamanlarında tarım, gıda, ekoloji, iklim değişikliği gibi konular hakkında okumalar yapıyor, gündemi takip ediyor. Şaraba olan ilgisi 2 sene önce profesyonel eğitim almak istemesi ile başladı, mütemadiyen süreceğe benziyor. Bira ile de seviyeli bir ilişkileri var. 

 

Yeni şeyleri denemeye pek bir hevesli çünkü onun için öğrenmenin sonu yok. Aşçılık mesleği ile herkese dokunabilmeyi istiyor, büyüyünce başaracak.

Sevdikleri: Aromatik yoğunluğu/asiditesi yüksek kırmızı ve beyaz şaraplar, biber dolgulu yeşil zeytin,

             bol tereyağlı pirinç pilavı, zeytinyağlı kereviz ve enginar.  

Sevmedikleri: Aradığınız yiyeceğe şu an ulaşılamıyor.

Özün Demir

Adana Apelasyonundan. 1995 rekoltesi, 25 yaşında.

Bir süre üniversite okuduktan sonra mutluluğun sekiz beş çalışarak olmayacağını anlayıp yöresel yemeklere yönelerek mutfak hayatını başlattı. Sonra dünya mutfaklarına merak saldı ve Ankarada Mutfak Sanatları eğitimi aldı. Farklı mutfaklar farklı diller demekti ve bu sayede bildiği dilleri de geliştirmeye devam etti. 

 

Bir şarap sever olarak başladığı bu mutfak serüveninde sevmenin yetmeyeceğini anladı, araştırmalara başladı ve sonunda bilinçli bir aşık olup hayatına şarabı soktu. Adanadan dolayı rakıya da büyük ilgisi bulunmakta.

Sevdikleri: Dünya kahveleri ve patates kızartmasız bir hayat düşünemez ama yemek de seçmez.

             Limon ve kaliteli bir zeytinyağı ile hayatının sonuna kadar yaşayabilir. 
 

Sevmedikleri: Mutlu olmadan yemek yiyen ve içtiği şeyin kıymetini bilemeyen herkes.

Berk Fidan
Kadıköy apelasyonundan. 1999 rekoltesi, 20 yaşında.


Lise yıllarında nitelikli kahveyle başladığı "kadehin içindeki sıvıya merak" yolculuğuna şaraba odaklanarak devam ediyor. Boğaziçi Üniversitesi Gastronomi ve Degüstasyon Kulübü BUGUSTO’nun Degüstasyon Komitesi’ni yönetiyor, hazır okula kadar gitmişken de bir yandan İngiliz Edebiyatı okuyor.
 

Tasarım ve reklam işlerinden kazandıklarını şaraba ve yemeğe yatırırken, geriye kalan zamanlarını da blog yazarak ve fotoğraf çekerek geçiriyor. Bir gün hem şarap hakkında hem de şarap aracılığıyla hikaye anlatmak istiyor.

Sevdikleri: Başta şarap, bira ve kahve olmak üzere her türlü yeme içme olayı.  

Sevmedikleri: İştahsız ve meraksız insanlar. Bir de dereotu.

Beril Erdemir
Dünyalı. Kadıköy apelasyonundan, 1996 rekoltesi, 23 yaşında.

 

İlkokul yıllarında başlayan oyunculuk sevdası akademi eğitiminde yerini Mütercim Tercümanlık'a bıraksa da Studio Oyuncuları altında oyun oynamaya ve sahne tozu yutmaya devam ediyor. Malumunuz bir yandan da hala Marmara Üniversitesi’nde okuyor yetişebilirse açıktan felsefe okumaya çalışıyor. Lisede edindiği resim bilgisini kullanarak kendi çapında rozetler yapıp gelirini dünyadaki farklı kültürleri keşfetmek için biriktiriyor. Kadim uygarlıklara ve felsefeye ayrı bir ilgisi var.

 

Öğrenmenin sonunun olmadığını fark ettiğinden beri ise tat ve koku okumaları yapmaya başladı. Disiplinlerarası işlerin içinde bulunmaktan büyük keyif duyuyor ve sadece neşeyi takip ediyor. 

 

Sevdikleri: Mayhoş olan her şey. Patlıcan, Ege otları ve zencefil olmazsa olmazı.
 

Sevmedikleri: Karnabahar kokusu.

Osman Yıldız
Yarı Rus. İstanbullu. 1996 rekoltesi, 23 yaşında.

 

Şehir hayatından ve saman tadında domateslerden kaçıp ailecek Antalya’ya taşındılar. Akdeniz Üniversitesinde Gastronomi okuyor. Rus tarafından gelen bütün fermente işler ata sporu sayılır. Kombuçası, sauerkrautu, birası ve kefiri evde eksik olmaz. Annesi de gastronomi mezunu. Kendisi de ondan biraz kilolu. Ama dert değil. Yaşamaya geldi sonuçta, az biraz da keyifli ola.

 

Boş zamanında bitki bakar, kimya öğrenir, tarih irdeler; ama genelde hepsi yiyecek içecek etrafında döner.

Sevdikleri: Tatlı Beyaz Misket ve Prosecco, yanına peynirleri eksik olmasın.

İnternet sitesi, logolar ve görseller de dahil olmak üzere SOMELYER adı altındaki herşey Selen Gözen tarafından yapılmıştır.