top of page
aheste temmuz 2019 (1).png

International Sommelier Guild

AWC 2. Seviye Şarap

Uluslararası Sertifika Programı

wix.png
ISG-sommelier-Logo_clipped_rev_4.png

Sınav Kuralları

Sınav kurallarını lütfen dikkatle okuyunuz. 

 

Sınav döneminiz dahilinde dilediğiniz gün ve saatte sisteme girerek sınavınızı başlatabilirsiniz. 

 

Sınav sistemine giriş için sınav döneminizin başlangıcından 1-2 gün önce www.classmarker.com/ sitesinden giriş bilgilerinizi sizinle paylaşacağız.

Sınava tek bir kez giriş yapabilirsiniz, süreniz başladıktan sonra sınavı durduramaz veya yarım bırakamazsınız. Soruların sağ üst köşesindeki ayraç ikonuna tıklayarak cevap vermediğiniz soruları işaretleyebilir ve geri dönebilirsiniz.

 

Test sınavı 4 şıklı çoktan seçmeli toplam 100 sorudur ve süresi 90 dakikadır. 

Sorular sayfa başına 10 soru olacak şekilde ilerler.

Eğer bir sorunun cevabını bilmiyorsanız mantık çerçevesinde tahmin yapabilirsiniz, yanlış cevaplar doğruları götürmez. :)

 

Tadım sınavı 2 beyaz 2 kırmızı kör tadım şarabından oluşur ve süresi 30 dakikadır. 

Şarap başına ortalama süreniz 7,5 dakikadır; dilerseniz yanınıza ayrıca kronometre kurabilirsiniz. Duyularınıza güvenmenizi ve bu süreyi akıllıca kullanmanızı öneririm. (Duyularınız üzerine fazla düşündükçe hata yapma ihtimaliniz artar.) Tadım sınavında cevaplarınızı liste şeklinde değil cümleler halinde yazmanız gereklidir. Bu formatta yazılmamış sınavlardan ayrıca puan kırılır. 

Tadım sınavına çok tok gelmemeyi ve sınavdan önce bu yazıyı okumayı unutmayın.

 

Tadım sınavınızı yazılı sınavdan önce veya sonra aynı sistem üzerinden başlatabilirsiniz. Eğer yazılı sınava gireceğiniz ortam tadım sınavına elverişli değilse sınav haftası içinde yine aynı sistem üzerinden sınavınızı tamamlayabilirsiniz. 

 

Essay sınavı için süre 3 saattir ve 500+ kelimelik 6 essay yazmanız gereklidir. Süre essay başına 30 dakika değil, 6 essay için toplu olarak ilerler.

 

Sınav geçme notu 100 üzerinden 60 puandır, SDP 3. Seviye’ye katılmak için her aşamadan en az 70 puan almak gereklidir. 

 

Sonuçlarınızı ISG öğrenci portalından görüntüleyebilirsiniz. Sonuçlarınızı görüntüleyebilmek için öncelikle “course survey” başlığı altındaki anketi doldurmanız gerekmektedir, sonrasında sonuçlarınıza “transcript” sekmesinden ulaşabilirsiniz. Sistem sebebiyle puanınızın yanında % işareti çıkabiliyor, lütfen dikkate almayınız, yazılı olan net puanınızdır. 

 

Sınav bitiminde soru değerlendirmesi/tartışması yapılmaz. 

 

Bilgisayar: Course Survey sekmesi üst menü çubuğunda, transcript sekmesi sol panelde "IWC documents” başlığı altındadır.

Telefon/tablet: Course survey sekmesi üstte ok bulunan gri menü çubuğu altında, transcript sol üstteki menü simgesi altında bulunan "IWC documents” başlığı altındadır.

 

Eğer www.internationalsommelier.com adresinden ISG portalına giriş yapamıyorsanız lütfen bana bilgi veriniz. 

 

Sınavlar esnasında herhangi bir kitap, not veya kaynak kullanmayacağınız konusunda size güvenim tam. 

 

Başarılar!

bottom of page