top of page
aheste temmuz 2019 (1).png

International Sommelier Guild

IWC 1. Seviye Şarap

Uluslararası Sertifika Programı

wix.png
ISG-sommelier-Logo_clipped_rev_4.png

Sınav Kuralları

Sınav kurallarını lütfen dikkatle okuyunuz. 

 

Sınav döneminiz dahilinde dilediğiniz gün ve saatte sisteme girerek sınavınızı başlatabilirsiniz. 

 

Sınava giriş yapmak için www.classmarker.com/register/ adresinde soldaki “Test Takers” kutucuğunu seçiniz.

Sisteme girebilmeniz için gerekli Registration Code’u sınav haftasından önce sizinle paylaşacağım. Lütfen sınava gireceğiniz zaman bir aksilik yaşamamak için kodu aldığınızda sisteme giriş çıkış yapınız.

 

Sınava tek bir kez giriş yapabilirsiniz, süreniz başladıktan sonra sınavı durduramaz veya yarım bırakamazsınız. 

 

Soruların sağ üst köşesindeki ayraç ikonuna tıklayarak cevap vermediğiniz soruları işaretleyebilir ve geri dönebilirsiniz.

 

 

Test sınavı 4 şıklı çoktan seçmeli toplam 60 sorudur ve süresi 45 dakikadır. Sorular sayfa başına 10 soru olacak şekilde ilerler, cevapladığınız sorulara geri dönebilirsiniz. 

 

Eğer bir sorunun cevabını bilmiyorsanız mantık çerçevesinde tahmin yapabilirsiniz, yanlış cevaplar doğruları götürmez. :)

 

Sınav geçme notu 100 üzerinden 60 puandır. Tadım sınavı +5 bonus puan olarak değerlendirilir. (Toplam puanınız 100’ü aşabilir ancak transcriptinizde en yüksek not 100 olarak işlenir.)

 

Tadım sınavınızı yazılı sınavdan önce veya sonra aynı sistem üzerinden başlatabilirsiniz. Eğer yazılı sınava gireceğiniz ortam tadım sınavına elverişli değilse sınav haftası içinde yine aynı sistem üzerinden sınavınızı tamamlayabilirsiniz. 

 

Size gönderilen şarabın derste konuştuğumuz formatta tadım notunu çıkarmanız gereklidir. Şarabın değerlendirmesini yapmanız yeterlidir, üzüm-bölge vs. tahminleri yapmanıza gerek yoktur. (Yurtdışındaysanız, derste işlediğimiz ana üzümlerden monosepaj bir şarabın tadım notunu çıkararak şarabın fotoğrafıyla birlikte gönderiniz.)

 

Süreniz 15 dakikadır, bu süre bir şarabın tadım notunu çıkarmak için fazlasıyla yeterlidir; duyularınıza güvenmenizi ve bu süreyi akıllıca kullanmanızı öneririm. (Duyularınız üzerine fazla düşündükçe hata yapma ihtimaliniz artar.) Tadım sınavı +5 bonus puan olarak değerlendirilir. 

 

Tadım sınavında cevaplarınızı liste şeklinde değil cümle/paragraf halinde yazmaya özen gösteriniz.

 

Tadım sınavına çok tok gelmemeyi ve sınavdan önce bu yazıyı okumayı unutmayın.

 

 

Sınav geçme notu 100 üzerinden 60 puandır.

 

Sonuçlarınızı ISG öğrenci portalından görüntüleyebilirsiniz. Sonuçlarınızı görüntüleyebilmek için öncelikle “course survey” başlığı altındaki anketi doldurmanız gerekmektedir, sonrasında sonuçlarınıza “transcript” sekmesinden ulaşabilirsiniz. Sistem sebebiyle puanınızın yanında % işareti çıkabiliyor, lütfen dikkate almayınız, yazılı olan net puanınızdır. 

 

Sınav bitiminde soru değerlendirmesi/tartışması yapılmaz. 

 

Bilgisayar: Course Survey sekmesi üst menü çubuğunda, transcript sekmesi sol panelde "IWC documents” başlığı altındadır.

Telefon/tablet: Course survey sekmesi üstte ok bulunan gri menü çubuğu altında, transcript sol üstteki menü simgesi altında bulunan "IWC documents” başlığı altındadır.

 

Eğer www.internationalsommelier.com adresinden ISG portalına giriş yapamıyorsanız lütfen bana bilgi veriniz. 

 

Sınavlar esnasında herhangi bir kitap, not veya kaynak kullanmayacağınız konusunda size güvenim tam. 

 

Başarılar!

bottom of page