İlk ve Tek Uluslararası Sertifikalı Türkçe Somölye Eğitimi

International Sommelier Guild

IWC Temel Seviye Şarap Sertifika Programı

ISG-sommelier-Logo_clipped_rev_4.png
Ara

The Professional Chefthe professional the chef culinary institute of america somelyer

Aslında Somelyer ne okur’u yazmak istememin başlıca sebebi hem bana sürekli şaraba meraklıyım, neyi nereden okur öğrenirim diye soranlara bir kaynak yaratmak, hem de bir somelyer kütüphanesine hangi kitapları alır, neyi elinin altında tutar, neyi nereden araştırırı cevaplamaktı.

Ancak bu bölümün ilk kitabı şarapla ilgili değil. İlk kitap, şu an “Somelyer”in var olmasında en önemli yere sahip.


the professional the chef culinary institute of america somelyer

The Professional Chef, The Culinary Institute of America’da eğitim veren şefler tarafından kolektif yazılan, ilk basımı 1974 yılına dayanan bir kitap. Yaklaşık dört yılda bir gözden geçirilip yenileniyor, şu an dokuzuncu baskısında. 2007’de okulun kapısından girdiğimde elime ilk tutuşturulan kitap buydu, “Önce bunu okuyun.” diye. O günden beri de kutsal kitabım.

“The bible for all chefs.” – Paul Bocuse

Bu kitap tarif kitabı değil. Büyük bir kısmı tariflerden oluşsa da, bu bir metod kitabı. Mutfağa yeni girenlere bir temel olması amaçlanmış, evde tarif deniyorumculardan çok, bu işle profesyonel olarak ilgilenenlere yönelik hazırlanmış, şimdiye kadar mutfakla ilgili yazılmış en kapsamlı referans kitaplarından biri. O kadar kapsamlı ki, sadece bu kitaba sahip olarak profesyonel mutfağa adım atabilirsiniz.

Bir işin nasıl standartlarına uygun yapılması gerektiğinin ve o standartlara bağlı kalınarak nasıl geliştirilebileceğinin en iyi uygulamalı örneklerinden. Yöntemlerin püf noktaları keşfedilip detayları öğrenildikten, temeli sağlamlaştırıldıktan sonra aynı yöntemlerle temelin üstüne istediğiniz çeşit binayı istediğiniz şekilde dikmenize olanak sağlayacak her bilgiyi de veriyor. Daha ne olsun?