İlk ve Tek Uluslararası Sertifikalı Türkçe Somölye Eğitimi

International Sommelier Guild

IWC Temel Seviye Şarap Sertifika Programı

ISG-sommelier-Logo_clipped_rev_4.png
Ara

Château Margaux 1986wine şarap chateau margaux 1986 somelyer

Bu şişenin elimize geliş hikayesi, Alp’in daha şarapla uğraşmadığı zamanlarda, bir yerde doğum yılı olan Château Margaux 1986 ile ilgili bir yorum görüp hayatta en çok tatmak istediğim şarap bu demesiyle başladı.

1986’yı iki ayla kaçırmış bir 1987’li olarak kendi rekoltemi her bulduğum fırsatta tatmaya çalışan ben bir şişe Margaux 86 ele geçirmeyi başardım.

Sonuç olarak, şişe Alp’in 29. doğumgünü hediyesi olarak alındı, bir yıl saklanıp 24 Temmuz 2016’da, 30. doğum gününde içildi. Olabilecek en basit şekilerde hazırlanmış ızgara kuzu pirzola, fırında patates ve kremalı sote mantar ile de çok güzel eşleşti.

Tadım Notu:

Tanik bir yıl. Karafta açılması uzun sürüyor, biz 2 saate yakın beklettik.

Koyu yakut renkli, kiremite yakın röfleli. Güçlü bir omurgaya sahip, gösterişli ve gövdeli. Genelde feminen tabir edilen Margaux’lara oranla daha maskülen. 30 yıla rağmen canlı ve diri.

Burunda olgun tatlı orman meyveleri, frenk üzümü, böğürtlen, vişne; menekşe ve trüf; aynı zamanda toprak, tatlı baharatlar, kurşun kalem, tütün ve sedir aromaları.

Damakta yuvarlak ve dolgun gövdeli, kadifemsi, orta üstü asidite, frenk üzümü ve mineral tonlar. Yaşına oranla çok dengeli. Uzun, belirgin bitiş.

Rahatlıkla 10-15 yıl daha yaşlanabilir.

Ağırlıklı (%85 civarı) Cabernet Sauvignon, kalanı Merlot, Petit Verdot ve Cabernet Franc üzümlerinden. Çakıllı, kumlu, killi, kireçli toprak yapısı.

  • Bir şişe Château Margaux'nun f iyatı 1000-4000 TL arasında değişebiliyor.

  • Yılda yaklaşık 150.000 şişe üretiliyor.

  • Kırılan en pahalı şişe ünvanına Château Margaux 1787 sahip. Şişe 225.000$'a sigortalıymış.

  • Ernest Hemingway'in kızı Margaux Hemingway adı Château Margaux'dan geliyor.