top of page
aheste temmuz 2019 (1).png
Ara

Somelyer 1 yaşında!


 

"Tutkulu olduğun birşey bul ve onunla olağanüstü düzeyde ilgilenmeye devam et." – Julia Child

 

Somelyer; Şikemperver hanesinden isminin birincisi, şikemperverizmin öncüsü, danaların annesi, damak çatlatan, üzümlerin kraliçesi, lezzetin hükümdarı, bilginin koruyucusu.

Merhaba, ben Somelyer.

Yemek benim için bir yaşam biçimi, çekirdekten şikemperverim. Çocukluğuma dair ilk anım Fiti Fiti’nin süte düşmesi, sütün de pişip yoğurt olması.

Otuz yıllık hayatımın büyük kısmı lezzeti öğrenmek, hazırlamak, sunmak ve yemekle geçti. Artık bir de paylaşıyorum! Somelyer bugün 1 yaşında. Mutluyum. Bir internet sitesi olarak başlayan fikir bir yılda tam zamanlı; yemekler, tadımlar organize ettiğim; mesleki ve kurumsal eğitimler verdiğim; posterler tasarladığım bir projeye dönüştü.

Amacım kimseye neyi, nerede yiyip içmesi gerektiğini söylemek değil, yediğinden içtiğinden neden ve nasıl daha çok lezzet alabileceğini anlatmak; büyük kitlelere yüzeysel bilgiler vermek değil, meraklı, ilgili insanlara açıklayıcı cevaplar sunmak; gastronomi ve şaraba merak duyanlara referans olacak bağımsız ve bilgiye dayanan bir kaynak oluşturmak.

 

"Bir şeyi basitçe anlatamıyorsan, anlamamışsın demektir." - Albert Einstein

 

Lezzet, bütün duyuları ve hazzı birleştiren tek kavram. Sadece doymak, hayatta kalmak değil; mutlu olmak, iyileşmek, keşfetmek, paylaşmak için yiyoruz. Şikemperverlik midesine iyi bakan, ihtiyaçlarını ona en lezzetli halde veren, doğru beslenirken lezzeti de doruğa çıkarabilen; aynı özeni ve bilgiyi gidilen yerlerde, tüketilen ürünlerde, karşılaşılan meslek profesyonellerinde de sorgulayan kişi olmak... İlkel bir dürtüden medeniyet, kültür, bilinç yaratmak.

 

"Dünyada iyi yemek kalmadığında, iyi edebiyat, yüksek ve keskin zeka, arkadaşça toplanmalar ve sosyal uyum da kalmayacak." - Marie Antoine-Carême

 

Tüm bunlara rağmen hayatım bir süredir durağan. Bunda en büyük etki Ağustos'ta beni bırakıp giden Lopa kedisinin. Yavaş yavaş çalışmaya ve yazmaya tekrar başlıyorum. Yeni etkinliklerden haberdar olmak için siteye üye olabilir veya sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz; sitede neler okumak istediğinizle ilgili bana ulaşabilirsiniz.

Unutmadan, şikemperverlik paylaştıkça güzel. Yazıları, bilgileri, görselleri beğendiyseniz, paylaşın! Öyle herkes görsün diye de değil, ağızdan ağıza; bilmek, öğrenmek isteyenlere ulaşsın, ağzımızın tadı paylaştıkça çoğalsın diye.

Yaşasın şikemperverlik, yaşasın şikemperverler!

Selen Gözen

Somelyer


Otoportre.
1.659 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page