İlk ve Tek Uluslararası Sertifikalı Türkçe Somölye Eğitimi

International Sommelier Guild

IWC Temel Seviye Şarap Sertifika Programı

ISG-sommelier-Logo_clipped_rev_4.png
Ara

Rekolteyi Anlamak


"Somelyerin solerası da 1987'de başlamış."

Rekolte nedir?

Üzümün doğup şarap olduğu yıl. Şarapta rekolte, üzümlerin olgunlaşıp toplandığı, hasat edildiği ve şaraba dönüştürüldüğü yıldır. Aynı yıl şubat-nisan aylarında güney, ağustos-ekim aylarında da kuzey yarımkürede hasat yapılır.

Üzümler her baharda çiçek açar, yazın olgunlaşır ve sonbaharda hasada hazır hale gelirler. Bu döngü dünyada şarabın yaygın olduğu bölgelerde yılda bir, Ekvator çevresindeki tropikal iklimli bölgelerde yılda iki veya üç kez olabilir.

Rekolteli şarap nedir?

Etiketinde hangi yılın ürünü olduğu yazan şaraptır. Şişedeki bütün üzümler etikette yazan yılda hasat edilmiştir. Bazı bölgelerde %25’e kadar farklı yılların eklenmesine izin verilir.

Etikette yazan yıl şişeleme yılı değildir, bazen şişeleme yılı arka etikete yazılır.

Rekoltesiz ve çoklu rekolteli şarap nedir?


rekolte şarap vintage wine somelyer

Farklı yılların ürünlerinden harmanlanarak yapılmış şaraplar rekoltesiz veya çoklu rekolteli olarak adlandırılır. Harmanlama (kupajlama), farklı ürünlerin öne çıkan özellikleriyle birbirini dengelemesi esasına dayanır. Yıla göre iklimi çok fazla değişkenlik gösteren bölgelerde bu yöntem ortaya daha dengeli bir şarap çıkmasına yardımcı olur.

Köpüksüz sek şaraplarda rekolte harmanlama genellikle ya çok alt segment ya da üst segment şaraplarda kullanılır. Ben bu tarz şaraplardan bahsederken şişedeki yılları bilmiyorsam rekoltesiz (NV-non vintage), biliyorsam çoklu rekolteli (MV-multi-vintage) demeyi tercih ediyorum. Aslında çokça gereksiz bir ayrıntı.

Buyurun üst segment için iki örnek: Birincisi Şili’nin büyük üreticilerinden Valdivieso’nun Caballo Loco Único’su, cabernet sauvignon, malbec, carmènere, merlot, cabernet franc ve carignan üzümlerinden. Caballo Loco, Çılgın At anlamına geliyor. Rekoltesi veya apelasyonu yok, sadece piyasaya çıktığı yıla ait bir sıra numarası var.

İkincisi yakınlardan, Tekirdağ Yazır Köyü’ndeki Barbare Şarapçılık’tan Premier Reserve IX-XI-XII. Çoklu rekolteli; 2009, 2011 ve 2012 yıllarında hasat edilen cabernet sauvignon, merlot, grenache, syrah ve mourvèdre üzümlerinden.

Bir de iklimden dolayı her yıl üst kalite ürün alamayan bazı bölgeler var. Bu bölgelerde rekolte harmanlama yıldan yıla çıkarılan şarapların hem derinlik kazanmasına hem de üreticiye özel stil ve tat sürekliliğinin korunmasına yardımcı oluyor. Dünyanın en ünlü köpüklü şaraplarının yapıldığı Champagne, adını yakınındaki Port şehrinden